Bir Şirkete 15 Ayda 10 Milyar! Özhaseki’yi Yakan İhaleler

Ülkemizde yaşanan büyük deprem sonrası inşaat ihaleleri gündemden düşmüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin görevden alınması, Eray Aktay’a verilen 10 milyarlık ihalelerle ilişkilendiriliyor. Bu durum, parti içindeki rahatsızlığı gözler önüne seriyor.

İHALELERİN GİZEMİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin görevden alınması sürpriz oldu. Özhaseki’nin yerine gelen yeni bakanın görevi devralması bekleniyor. Ancak, deprem bölgesinde yapılan ihaleler hep aynı şirketlere verildi. Eray Aktay’a 15 ayda 10 milyarlık ihale verilmesi dikkat çekti.

DEPREMİN HEMEN ARDINDAN İHALELER BAŞLADI

MedyaRadar’dan Ercan Öztürk’ün haberine göre, 6 Şubat’taki büyük deprem sonrası TOKİ hemen harekete geçti. Konut ihaleleri, depremin hemen ardından başlatıldı. İhalelerin aynı şirketlere verilmesi büyük tepki topladı. TOKİ’nin ihaleleri hakkında yapılan eleştiriler, yeni bakanın göreve gelmesiyle de son bulmadı.

ŞİRKETLERİN İHALE GEÇMİŞİ

Eray Aktay, 28 Şubat 2023’te ilk ihalesini kazandı. İhalenin bedeli 635 milyon liraydı. Sonraki ihalelerde de Aktay’ın başarısı sürdü. Adıyaman, Osmaniye ve Hatay’da kazandığı ihalelerle toplamda 10 milyar liraya ulaştı. Bu süreçte farklı şirketlerle konsorsiyumlar kurarak ihaleler kazandı.

TOKİ’DEN İHALE KAZANMANIN YOLU

Eray Aktay, TOKİ’den ihale kazanmanın yolu haline geldi. Son olarak 13 Mayıs 2024’te Elazığ’da 809 konut yapımı ihalesini kazandı. Çetin İnşaat ile birlikte konsorsiyum kurarak 1 milyar 838 milyonluk teklifle bu ihaleyi aldı. Aktay, 15 ayda 10 milyar liralık ihaleyi kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

SABIKALI ŞİRKETLERİN İHALELERİ

TOKİ, 9 Mayıs 2024’te Hatay’da bir ihale daha yaptı. Aras İnşaat, 1 milyar 698 milyonluk teklifiyle bu ihaleyi kazandı. Aras İnşaat, 2023 yılı içinde 8,5 milyar liralık ihale kazandı. Şirketin, Düzce’de hasar gören tek kamu binasını yapan firma olması tepki topladı.

YENİ ŞİRKETLERİN YÜKSELİŞİ

Mehmet Özhaseki döneminde yeni şirketler de sahneye çıktı. Tema Mühendislik, Adana’daki ihalede 1 milyar 447 milyon liralık teklifle kazanan oldu. Bu şirket, Halil Avcı Şirketler Grubu’na bağlıydı. Halil Avcı Şirketler Grubu’nun 15 ayda kazandığı ihale toplamı 6 milyara yaklaştı.

RÖNESANS HOLDİNG’İN BÜYÜK BAŞARISI

Deprem ihalelerinde en büyük payı Rönesans Holding aldı. Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu şirket, Hatay’da 3 milyar 89 milyonluk ihaleyle başladığı süreci, 13 milyar liralık toplam ihaleyle taçlandırdı. Rönesans, Malatya Yeşilyurt’ta 4 milyar 538 milyonluk teklifle kazandığı ihaleyle dikkat çekti.

Deprem sonrası yapılan ihaleler, kamuoyunda tartışma yaratmaya devam ediyor. Şirketlerin ihale süreçlerindeki başarısı ve TOKİ’nin rolü, yeni bakanın politikalarıyla birlikte yeniden değerlendirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir